Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Duygusal Farkındalık Düzeyi ve Üniversite Öğrencileri

Duygusal Farkındalık Düzeyi ve Üniversite Öğrencileri

Arina Ankara Kız Yurdu Duygusal Farkındalık Düzeyi ve Üniversite Öğrencileri

Duygusal farkındalık, bireyin hayatı boyunca yaşadığı duyguları değerlendirebilmesi ve gerekli zamanlarda duygularını yönetebilmesidir. Duygusal farkındalık adını verdiğimiz bu olgu henüz çocukluk dönemlerinde ortaya çıkmaya başlayan bir durumdur. Bireylerin özellikle ergenlikten çıkıp yetişkinliğe adım attıkları dönem olarak değerlendirilen 18- 24 yaş arası üniversite çağlarında, duygusal farkındalık düzeyinde belli artışlar gözlemlenmektedir.

Yapılan araştırmalar üniversite dönemlerinde olan gençlerin, duygularını yönetebilme ve yönlendirebilme konusunda kendilerini daha iyi şekilde geliştirebilecekleri ortaya çıkmıştır. Fakat tam tersi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Duygusal farkındalığın üst düzey olduğu bireylerde gözlemlenen, yaşanan duygunun etkili bir şekilde adlandırılabilmesi durumudur. Söz konusu duygu yönlendirme özellikle üniversite öğrencilerinin akademik başarılarını da doğrudan etkilemektedir.

Üniversite öğrencilerinin özellikle değerlendirmeye alındığı çalışmalarda, öğrenci yurtlarının etkileri de gözlemlenmiştir. Öğrenci yurtlarında kalan üniversiteliler, etkileşim içerisinde bulundukları yurt arkadaşları olumlu ve olumsuz davranışlarını kontrol edebilmeyi deneyimlemektedirler. Bu sayede duygusal farkındalıkları gelişen öğrencilerin akademik ve sosyal anlamda başarılı oldukları da dikkat çekmektedir.

Ankara öğrenci yurdu Arina, sosyal ve duygusal anlamda öğrencilerinin farkındalık yaşayabilmeleri ve hatta bu tür konularda kendilerini geliştirebilmeleri için imkanlar sunmaktadır. Arina öğrenci yurdu, gerek bina yapısı gerek sağladığı hizmetler sayesinde öğrencilerinin psiko – sosyal anlamda başarılı bireyler olabilmelerini sağlamak amacındadır. Helpa Kişisel Gelişim Akademisi’nin de destekleri ile yurt öğrencilerine bireysel ya da kariyer anlamında koçluk hizmeti sunmaktadır. 

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu