Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Engelli Öğrenciler İçin Engelsiz Eğitim

Engelli Öğrenciler İçin Engelsiz Eğitim

Arina Ankara Kız Yurdu Engelli Öğrenciler İçin Engelsiz Eğitim

17-22 yaş arası gençlerin ergenlikten yetişkinliğe geçtikleri ve kişilik kazanma çabalarına girdikleri hassas bir dönemdir. Depresif durumlar, sosyalleşme güçlükleri, bireysel hareketler ve daha birçok psiko-sosyal etki altında kalabilen gençler, bu dönemlerde üniversite eğitimine başlamaktadırlar. Gençlik karmaşası içerisinde olan bireyler, üniversite eğitiminin getirdiği sorumluluklar ile oldukça zorlu bir süreçten geçerler.

Gençlik dönemleri yeterince zorlu ve stresli olabilirken, fiziksel bir engele sahip gençlerin bu dönemi yaşamaları daha da yıpratıcı olabilmektedir. Doğuştan ya da sonradan oluşmuş fiziksel engel, yaşamın her alanında mücadele gerektiren güç bir durumdur. ÖSYM’nin açıkladığı istatistiklere göre her yıl ortalama 700 engelli öğrenci üniversiteyi kazanmaktadır.  Öğrencilerin büyük çoğunluğu yaşadıkları engellilik durumuna rağmen şehir dışında okumayı tercih etmişlerdir.

Üniversite eğitimine hak kazanmış tüm gençler toplumda belli bir sese sahip olma çabasındadırlar. Toplumsal farkındalıklarının yanı sıra bireysel anlamda da gelişim içerisine giren gençler, üniversite eğitimi için gittikleri şehirde çeşitli zorluklarla karşılaşabilmektedirler. Fiziksel engele sahip gençlerin bu süreci yaşaması diğer gençlere nazaran daha sancılı olabilmektedirler. Birçok üniversite engelli öğrencilerin eğitimi konusunda çeşitli araştırma ve çalışmalara girmiştir. Söz konusu araştırmalar 1999 yılında vuku bulmaya başlamıştır. Türkiye genelindeki dernek ve vakıfların da katılımı ile ortak bir çalışma başlatılan engelli öğrenciler için engelsiz eğitim kampanyaları, oldukça ses getiren başarılarla sonuçlanmıştır.

Gerek üniversite bina ve çevrelerinde gerekse de belediyelerin yardımı ile şehir düzenlemelerinde engelli öğrenciler için çalışmalara başlanmıştır. Fakat söz konusu çalışmalar çeşitli sebeplerden dolayı istenilen düzeye gelememiştir. Engelli öğrencilerin ve bireylerin toplum gözünde olması gereken yer hala yeterli değildir.

Engellilik durumu fiziksel yeteneklerin sınırlanması ya da eksikliğidir. Bu duruma sahip kişilerin, özel ihtiyaçları olduğu kadar psikolojik anlamda da destek ve yardıma ihtiyaçları vardır. Bedensel gücün eksikliği ya da yetersizliği özellikle genç yaşlardaki engelli kişilerde daha derin travmalara neden olabilmektedir. Söz konusu gençlerimizin üniversite hayatında yaşayacakları olası zorluklara karşı başa çıkabilmeleri ya da mevcut zorlukların giderilmesi toplumsal bilinçlenmeden geçmektedir. Konu üzerine çalışma yürüten dernek ve vakıfların sayısının artması, şehir düzenlemeleri ve çalışmaları hakkında belediyelerin yardımı ve üniversitelerin engelli öğrencileri için sağlayabileceği karşılıksız yardımlarla engelli öğrencilerimiz için engelsiz bir eğitim fırsatı olabilir.

Ankara özel yurtlarından olan Arina, engelli öğrencilerin eğitimi ve desteği için yardımcı olmaya hazır bir kurumdur. Gerek bina içi düzenlemelerimiz gerekse de ulaşım kolaylığı sağlayan yurt konumumuz engelli öğrencilerimizin rahat eğitim alabilmeleri için hizmettedir. Öğrencilerimizin psikolojik ve fiziksel tüm ihtiyaçları için tüm imkanlarımızla hizmet vermeye hazırız. Engelli öğrencilerimiz için engelsiz bir eğitim, engelsiz bir yaşam ve bol başarı diliyoruz.

 

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu