Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Üniversite Eğitimi İçin Doğru Bölümde Misiniz?

Üniversite Eğitimi İçin Doğru Bölümde Misiniz?

Arina Ankara Kız Yurdu Üniversite Eğitimi İçin Doğru Bölümde Misiniz?

İnsanlar henüz ilköğretim çağlarında iken ileride icra edecekleri meslekler hakkında sorguya tutulmaya başlanmaktadır. Herkesin küçüklüğünde  “Büyüdüğünde ne olmak istiyorsun?” sorusu ile başlayan bir düşünce ve kaygı durumları oluşmuştur mutlaka. Peki şu anda üniversite çağlarında olan gençler gerçekten hayalini kurdukları bölümü mü yoksa toplumun hoş gördüğü bölümü mü okumaktalar?

Araştırmalara göre Türkiye’de yaşayan birçok gencin meslek tercih ederken aile yapısı, sosyo-ekonomik durum ve cinsiyete göre seçim yaptıkları gözlemlenmiştir. Ülkemiz gençlerinin henüz ilköğretim çağlarında başlayan sınav maratonu, ezber sistem ve bilinçsiz şekilde yapılan tercihler birçok bireyin, mesleklerini sevmeden sadece ekonomik nedenlerden dolayı icra etmelerine sebep olmaktadır.

Günümüz çağdaş toplumunda özgür bireyin, meslek ya da üniversite bölümü tercih ederken yetenekleri ve kişiliğini yansıtması önemlidir. Genç bireyin sağlıklı karar alması, neler istediğini ve yeteneklerinin neler olduğunun farkında olması ile gerçekleşebilmektedir. Üniversite eğitimine geçiş, birçok gençte meslek tercihi için son durak algısı yaratmaktadır. Aslında gençlerin yanıldığı bir nokta olan bu durum, üniversite eğitimi alınırken dahi şekillenebilecek bir olgudur. Üniversite eğitimi alırken ya da aldıktan sonra çeşitli eğitim ve kurslar sayesinde de meslek seçimi yapılabilmektedir.

Söz konusu tüm araştırmalar aslında gençler için önemli olanın bilinçlenmek olduğunu bizlere göstermektedir. Özellikle üniversite çağında olan öğrencilerin, üniversite hayatlarını geçirdikleri yerler bu tür kişisel gelişimleri olumlu etkilemektedir. Üniversite hayatını öğrenci yurdunda geçirmeyi tercih eden öğrencilerde geleceğe yönelik planlamaların daha sağlıklı olduğu gözlemlenen gerçeklerden biridir. Ankara kız öğrenci yurdu Arina, yurt bünyesinde ikamet eden öğrencilerinin hangi bölümü tercih ederlerse etsinler, planlı bir çalışma ve farklı eğitimlerle geliştirebileceklerine inanmaktadır. Kız yurdu bünyesinde verilen ve Helpa Kişisel Gelişim Akademisi yardımı ile gerçekleşen kariyer kursları sayesinde gençler yeteneklerinin farkına varabilmektedir. Tüm öğrencilerimizin gelecek toplumun bilinçli bireyleri olacağına inanarak bir hizmet sunmaktayız.

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu