Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Üniversite Eğitimi ve Müziğin Etkileri

Üniversite Eğitimi ve Müziğin Etkileri

Arina Ankara Kız Yurdu Üniversite Eğitimi ve Müziğin Etkileri

Müzik, estetik zevkin ve tüm duyguların yansıtılabildiği bir sanattır. İnsanoğlu hayatının her anında müzikle alakadar olmuştur. Müziğin bulunmadığı bir topluluk yoktur. Söz konusu bu durum müzik konusunda araştırmalara neden olmuştur.

Birçok alanda insan üzerindeki etkisi gözlemlenen müziğin, özellikle de beyin aktivitelerinde yadsınamaz oranda olumlu etkisine rastlanmıştır. Her yaştan insan müzik ile etkileşime girebilmektedir. Üniversitelerin eğitim bilimleri bölümleri, müziğin insan yaşamına etkisi olduğu kadar eğitim alanında da etkili olduğunu göstermektedir. Amerika Montako State Üniversitesi Profesörlerinden Shawn E. Mueske, müzik ve eğitim adlı araştırmasında özellikle üniversite öğrencilerini göz önünde bulundurmuştur.

Araştırmaya göre, beynin temporal lob kısmında müziğin etkisi ile imgelenmeler görüldüğü, insanların müzik dinlerken algılama boyutlarının da senkronize şekilde çalıştığı gözlemlenmiştir.

Üniversitelerin sayısal ağırlıklı bölümlerinde, müzik dinleyerek ders çalışmanın anlamayı kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir. Fakat hangi bölümde olursa olsun öğrencilerin müzik dinlerken motivasyon sağladıkları da yadsınamaz bir gerçektir.

Ülkemizde müziğin eğitim üzerindeki etkisi çok göz önüne alınmamaktadır. Öğrenciler kendi çaba ve imkanları ile eğitim hayatlarını geliştirmeye çalışmaktadır. Arina Kız Yurdu, Ankara kız öğrenci yurtları arasında farklılığını her alanda ortaya koymayı amaçlayan bir kurumdur. Yurt öğrencilerimizin gerek çalışma gerekse de dinlenme anında müzik dinleyebilecekleri ve motivasyonlarını sağlayabilecekleri bir yurt ortamı sağlamaktayız. Etüt odaları ya da kişisel odalarında rahatça müzik eşliğinde çalışılabilmektedir. Ayrıca yurt bünyesinde bulunan dinlenme odası ve Cafe Arina bölümünde de öğrencilerimiz istirahat ederken müzik dinleyebileceklerdir. Helpa Kişisel Gelişim Akademisi ile yürütülen ortak çalışma sayesinde öğrencilerimizin, eğitim ve kariyer hayatlarını en verimli şekilde geliştirebilecekleri ortamları sunmaya çalışıyoruz.

Ankara’da öğrencilik hayatını yaşayacak olan öğrencilerimiz için yeni kayıt döneminde Arina Kız Yurdu olarak hizmetteyiz.

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu