Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Üniversite Hayatında Stres Faktörü

Üniversite Hayatında Stres Faktörü

Arina Ankara Kız Yurdu Üniversite Hayatında Stres Faktörü

Hayatta karşılaşılan zorluklar bireyin yapısına göre farklı şekillerde atlatılabilmektedir. Sorun ya da zorlukların ortaya çıkışı da bir nevi bireyin başa çıkabilme dürtüsünü geliştiren ve bu konuda direnç kazanabilmesini sağlayan etkenlerdir. Genç yaş grubu olan üniversite öğrencilerinde sorunlarla başa çıkabilme ve stres algısı da birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Bireyin gösterdiği duygusal tepkiler; yaşadığı olaylar, yetiştiği çevre ve genetik faktörleri tarafından belirleyici olabilmektedir. Fakat şu da bir gerçektir ki duygular ve tepkiler de evrimleşebilmektedir. Her yeni olayla farklı bir ivme kazanan duygu yönetimi özellikle farklı bir ortama ve çevreye uyum sağlama sürecinde daha hızlı değişken özellik gösterebilmektedir. Üniversite öğrencileri henüz yetişkin olmaya aday bireylerdir. Ergenlik döneminin yoğun duygusal ve hormon etkisi altında geçtiği göz önünde bulundurulunca, yeni bir döneme geçiş yaptıkları üniversite döneminde duygusal iniş çıkışların yaşanması da olağandır.

Bu kadar yoğun durumların yaşandığı ve psikolojik açıdan önemli bir noktada yer alan üniversite hayatında öğrencilerin sosyal ya da kariyer anlamında grup etkinliklerine katılmaları uzmanların tavsiyesidir. Öğrencilerin kendilerini ait hissetme duygularının insani değerlere önem vererek gerçekleştirebilecekleri belirtilmektedir.

Öğrenci yurtlarında kalan gençlerin, evde ya da aile yanında ikamet eden gençlere göre duygusal açıdan daha hazırlıklı ve dirençli oldukları başka bir araştırma konusudur. Yurt hayatı yaşayan öğrencilerin özellikle üniversitenin ilk senesinde geçirdikleri bu süre paylaşımı, birlikte hareket edebilmeyi, toplum içerisinde başkalarının sınırlarına saygı duyulması gerektiğini ve dahi sosyal sorumluluk kazanarak insani değerlere önem veren empati yeteneği yüksek kişiler olmaya aday oldukları belirtilmiştir. Bahsi çene bu olumlu yönler tabi ki bireyin iradesi ile de alakalıdır. Ankara kız yurdu Arina, öğrencilerinin psikolojik açıdan desteklenmelerine önem göstermektedir. Öğrencilerin kız yurdu bünyesinde ya da eğitim hayatında yaşayabilecekleri zorluklar karşısında gerekli yardımı göstermeye çalışmaktadır. Ankara özel kız yurdu Arina, her öğrencisinin bilinçli ve eğitimli birer yetişkin olabilmesi için imkanlarını sonuna kadar sunmaktadır.

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu