Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Üniversite Hayatının İlk Senesinde Yurtta Kalmak

Üniversite Hayatının İlk Senesinde Yurtta Kalmak

Arina Ankara Kız Yurdu Üniversite Hayatının İlk Senesinde Yurtta Kalmak

Artan nüfus ve eğitim sistemi değişiklikleri, her sene üniversiteye yeni öğrenci gruplarının katılmasını sağlamaktadır. Türkiye’de hemen hemen her şehirde özel ya da devlet üniversitesi artışı olmuştur. Üniversitelerin bulunduğu şehirler, öğrenciler için yaşamaya elverişli hale dönüşmeye başlamıştır.

Üniversiteye başlayan öğrencilerin, barınma için ilk tercihleri yurtlardır. Devlet ya da özel yurtlara başvuru yapan öğrenciler, eğitim hayatlarının ilk yılını bu yerlerde geçirmektedirler. Üniversite eğitimi, öncesinde alınan eğitimlerden ayrı olarak daha kolektif çalışmaya teşvik edici şekildedir. Ders konusunda araştırmalar, üst sınıflardan alınan ders notları ya da farklı bölümlerin benzer konular üzerine eğilmeleri gibi birçok neden sayılabilmektedir.

Birçok araştırma merkezi ve üniversitelerin ilgili birimleri, öğrencilerin ilk senelerini yurt ortamında geçirmeleri konusunda hemfikirdir. Harvard Üniversitesi Eğitim Bilimleri Profesörü olan Richard J. Murnane bu konu üzerinde birçok makale ve kitap yayını yapmıştır. Prof. Murnane yurt hayatı ve öğrencilik üzerine yayınladığı makalede, üniversite öğrencilerinin yabancı bir ortamda eğitim hayatına atılmalarının fiziksel ve duygusal etkileri üzerine değinmiştir. Şöyle ki üniversite hayatının ilk senesinde yurt ortamını paylaşan öğrencilerin, eşitlik kavramını daha iyi algılayabildiklerini ve bu sayede de sosyal anlamda çok güzel gelişmeler yaşadıklarını belirtmiştir. Prof. Murnane, yurt hayatının, öğrencilerin ilk senelerinde ders konusunda belli bir seviyeye gelebilmelerine yardımcı olduğunu da belirtmiştir. Farklı yaş grupları, farklı bölümler ve farklı kültürlerin topluluk şeklinde yaşamalarının akademik etkileri üzerinde de duran Prof. Murnane, öğrencilerin gelecekte bilinçli ve topluma uyum sağlayan bireyler olabilmeleri için üniversite hayatının önemli bir adım olduğunu belirtmiştir.

Söz konusu kısa bilgilendirme ışığında söyleyebiliriz ki, Arina Kız Yurdu olarak Ankara’da öğrencilerimizin bireysel ve topluluk olarak başarı göstermelerini hedefliyoruz. Profesyonel bir yaklaşımla öğrencilerimizin ihtiyaçlarına cevap veren bir kurum olan Arina Kız Yurdu, tüm imkan ve şartlarını sunmaya hazırdır. 

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu