Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Üniversite Öğrencilerinde Akademik Başarıyı Etkileyen Faktörler

Üniversite Öğrencilerinde Akademik Başarıyı Etkileyen Faktörler

Arina Ankara Kız Yurdu Üniversite Öğrencilerinde Akademik Başarıyı Etkileyen Faktörler

Üniversite öğrencilerinin akademik başarılarını etkileyen birçok farklı etken bulunmaktadır. Araştırma sonuçlarında öğrencilerin büyük çoğunlukla öğretilen eğitim anlayışı ve teknikleri nedeni ile başarısız oldukları gözlemlenmiştir. Başarılı olan öğrencilerde ise bu anlayış ve tekniklerin istikrarlı şekilde artırılarak sağlandığı belirlenmiştir.

Söz konusu öğrenme teknikleri bilindiği üzere ezberci anlayışın dışına çıkarak araştırma iç güdüsü ile hareket etmeleri konusunda farklılıklar ortaya koyabilmeleri ile gerçekleşebilmektedir. Eğitim sistemimizdeki en büyük yanılgılardan biri olan ezberci öğrenim, öğrencilerin daha ilkokul çağlarında karşısına çıkmaktadır. Bu teknik nedeni ile öğrenciler, üniversite çağına gelene kadar geçirdikleri süreçte güdülenmiş bir şekilde yollarını çizmektedirler. İlim ve fen konusunda yüzeysel şekilde eğitilen öğrenciler ne yazık ki üniversite tercihleri sırasında seçimlerini yine bu güdü üzerinden yapmaktadırlar.

Akademik eğitim hayatlarına başlayan öğrenciler yıllardır alışageldikleri eğitim ve öğrenim tekniklerini bırakamadıkları için yeterli düzeyde başarı elde edememekte ve psikolojik anlamda da sarsıntılara uğrayabilmektedirler. Birçok araştırma sonucu göstermiştir ki özellikle üniversite çağına gelmiş öğrenciler,  akademik konuda başarı elde etme ile sadece aldıkları dersleri geçebilmeyi eşdeğer tutmaktadırlar. Bu yanılgı nedeni ile sadece bir işe sahip olma ve sahip olduğu yeteneğe ait bir iş bulma arasındaki büyük farkı görmezden gelmektedirler.

Tüm bu sebeplerden dolayı, bilinçli ve özgüveni yüksek, akademik olarak araştırma ve çalışmalarda bulunmuş öğrencilerin olması toplum açısından da önemli bir durumdur. Üniversite öğrencileri geleceğin bilinçli toplumunu oluşturacak bireylerdir. Bu sebepledir ki, Ankara Özel Kız Yurdu Arina sadece bir yurt değil, bilinçli bir toplumun inşasına yardımcı olan bir eğitim kurumu olmayı amaçlamıştır. Helpa Kişisel Gelişim Akademisi ile gerçekleştirdiğimiz ortak çalışmalar sayesinde Arina Kız Yurdu öğrencilerine kariyer ve eğitim konusunda yardımcı olmayı ve onlara bilinçli bireyler olabilmeleri konusunda destek olmayı hedeflemekteyiz. Ankara kız yurdu Arina eğitimin her anında yanınızda olabilmek ve sizi desteklemek için hazır şekilde beklemektedir. 

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu