Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Üniversite Öğrencilerinde Özbenliğin Gelişimi

Üniversite Öğrencilerinde Özbenliğin Gelişimi

Arina Ankara Kız Yurdu Üniversite Öğrencilerinde Özbenliğin Gelişimi

Gençlik dönemi, sosyolojik, psikolojik ve fizyolojik açıdan bireyin geçirdiği zorlu bir evredir. Bu süreçte bireyin doğru yönlendirilmesi ve bilinçlendirilmesi yetişkin dönemde olması gereken kişiliği tamamlayıcı unsurlardandır. Gençlik dönemindeki bireylerin üniversite eğitimi ile başlayan bilinçlenme dönemi oldukça hassas bir dönemdir. Uyumlanma süreci olarak da adlandırabileceğimiz bu dönem, genç bireyin yeni dünyaya ve değişimlere kendini hazırlamasıdır.

Üniversitelerin eğitim bilimleri bölümleri tarafından yapılan araştırmalar, gençlerin bu dönemde yanlış alışkanlıklara ve ortamlara yönelmesinin daha olası olduğunu gözlemlemiştir. Söz konusu yanlış seçimler, genç bireyin akademik kariyerine olumsuz etkiler yansıtarak, gelecekteki yani yetişkin dönemdeki iş ve aile hayatını da kötü etkileyebileceğini belirtmişlerdir. Çeşitli araştırmacıların konu edindiği üniversite dönemi gençliği özellikle de büyükşehirde yaşayan öğrenci topluluğunun daha kritik bir noktada olabileceklerini belirtmişlerdir.

Mevcut düzenlerinin değişmesi, alışkanlıklarını yenilemeleri ve yeni bir çevre edinme gibi faktörlerden dolayı öğrencilerin travma derecesinde kötü deneyimler yaşayabildikleri ayrıca gözlemlenen durumlardandır.

İncelenen bu durumların öğrenciler üzerinde etkileri değerlendirilirken, üniversite hayatlarında bulundukları yaşam alanları, üniversite çevreleri ve okudukları bölümler de göz önüne alınmıştır. Ankara özel kız yurtları arasında yeni eğitim döneminde hizmet verecek olan Arina, tüm bu değişken ve olguları göz önünde bulundurarak öğrencilerine bir yaşam alanı oluşturmayı gerçekleştirmiştir. Yurt bünyesindeki öğrencilere, kişisel ve akademik alandaki gelişmelerinden, sosyo-psikolojik anlamdaki tutumlarını düzenleyebilecekleri projelerle barınma imkanı sağlamaktadır. Helpa Kişisel Gelişim Akademisi ile yapılan ortak çalışmalarla genç bireylerin her anlamda topluma kazandırılması hedeflenmiştir.

Ankara kız yurdu Arina, öğrencilerin toplumsal ve bireysel gelişimlerinde seçimlerin önemini değerlendirerek, öğrencileri için çeşitli sosyal etkinlikler düzenlemiştir. Mutlu bir genç mutlu bir toplumun temelidir düşüncesi ile yola çıkan ve Ankara’da hizmet veren Arina yeni eğitim döneminde sınırsız imkan ve fırsatları ile siz öğrencilerinin her daim yanındadır.

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu