Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Üniversite Öğrencilerinin Beslenme Alışkanlıkları

Üniversite Öğrencilerinin Beslenme Alışkanlıkları

Arina Ankara Kız Yurdu Üniversite Öğrencilerinin Beslenme Alışkanlıkları

Ülkemizde birçok kişide mevcut olan beslenme bozukluğu, araştırmaların verdiği sonuçlara göre üniversite öğrencilerinde oldukça fazla gözlemlenmektedir. Üniversite hayatına başlayan öğrenciler, farklı şehir ve kültürlerden, ailelerinden uzaklaşarak, edindikleri alışkanları bırakmaktadırlar. Ergen dönemden yetişkin döneme geçişlerini yaşadıkları üniversite hayatlarında, kendi seçimlerini yaparak bir beslenme alışkanlığı kazanmaktadırlar. Ve genelde bu beslenme alışkanlıkları, öğrencilerde sağlık sorunlarına sebebiyet verebilecek türdedir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme, bireyin fiziksel ve ruhsal gelişimini ciddi ölçüde etkileyebilecek bir unsurdur. Söz konusu beslenme alışkanlıklarının düzenli hale getirilmesi, öğrencilerin yetişkin dönemde yaşayabilecekleri problemleri de beraberinde getirir. İlerleyen dönemlerde, diyabet, anemi, kalp rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklar bu problemlere örnek olabilir.

Üniversite öğrencilerinin beslenme bozukluklarındaki başlıca sebepler, yeni düzene uyum sağlama, farklı yaş ve cinsiyetteki bireylerle iletişim kurmaya çalışma, ekonomik problemler ve derslere olan uyumsuzluk şeklinde belirtilebilir. Gerek yurt dışında gerekse de yurt içinde bulunan birçok üniversitede araştırma konusu haline gelen beslenme bozuklukları, sağlıklı ve bilinçli bir toplumun yetişebilmesi için çözümlenmesi öncelik haline gelmiş durumlardandır.

Arina Kız Öğrenci Yurdu, Ankara’da eğitim hayatını yaşayacak olan ve yurdumuzda ikamet edecek olan öğrencilerimiz için geniş çaplı bir araştırma yaparak, öğrencilerimizin eğitim hayatlarında kaliteli ve sağlıklı birer birey olabilmelerini sağlayacak beslenme planı oluşturmuştur. Yurt bünyesinde, cafe ve yemekhane dahil tüm beslenme alanlarında, sağlık bakanlığı onaylı besinlerin sunulmasına özen göstermiştir. Günün en önemli kısmını oluşturan kahvaltı, Arina Kız Öğrenci Yurdunda özenle seçilmiş malzemelerden oluşan, açık büfe şeklinde öğrencilerimize sunulmaktadır. Uzman diyetisyenlerin görüşleri alınarak hazırlanan kahvaltı sunumunda, yetişkin döneme geçmeye hazırlanan bireylerin alması gereken gıda ve besinler dikkate alınmıştır. Vitamin ve protein destekli besinler ön planda tutularak, öğrencilerimizin hem damak tadına hem de vücut sağlığına hitap eden besinler hazırlanmaktadır.

Aynı şekilde farklı bir öğün olan fakat öğrencilerin besin dengesini etkileyen akşam yemekleri de ayrı bir titizlikle sunulmaya çalışılmaktadır. Arina Kız Öğrenci Yurdu, akşam yemeklerinde A’la Carte usulü 4 çeşit yemek sunmaktadır. Akşam yemeklerinde, öğrencilerimizin vücut metabolizmasını olumsuz etkilemeyecek besinler, uzman diyetisyen danışmanlığında seçilmiştir. Farklı tatları en sağlıklı şekilde sunmaya çalışan lezzet ekibimiz, birikim tecrübelerini kullanarak eksiksiz hizmet vermektedirler. Akşam yemekleri için sunulan menülerimizde, kolesterol seviyesini yükseltecek besinler sunulmamaya dikkat edilir. Öğrencilerimizin gün içerisinde, okul ve aktivite gibi meşguliyetlerinin olduğu saatler içerisinde sağlıksız beslenebileceklerini göz önünde bulundurarak, yine akşam yemeklerinde lifli gıdaların, sebze ve meyve gibi vitamin sağlayıcı besinlerin sunumlarına özen gösterilir.

Ankara’da hizmet veren bir çok yurt içerisinde, farklılığımızı ortaya koyabilmek ve öğrencilerimize en güzel hizmeti sunabilmek için çok yönlü düşünmekteyiz. Amacımız, öğrenim hayatını Ankara Arina Kız Öğrenci Yurdunda geçirmeyi tercih eden öğrencilerimize, en kaliteli hizmeti sunarak gelecekte bilinçli ve sağlıklı bir toplumun oluşmasına katkı sağlayabilmektir.

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu