Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Üniversite Öğrencilerinin Utangaçlık Sorunu ve Neden Olan Faktörler

Üniversite Öğrencilerinin Utangaçlık Sorunu ve Neden Olan Faktörler

Arina Ankara Kız Yurdu Üniversite Öğrencilerinin Utangaçlık Sorunu ve Neden Olan Faktörler

LGS ve LYS puanlarının açıklanması ile birlikte öğrencilerin tercih heyecanı da başladı. Her lise öğrencisinin hayali olan üniversiteye başlangıç doğru ve bilinçli bir karardan geçmektedir. Öğrenciler uzun zamandır istedikleri bölümlere girebilmek için birçok eğitim danışmanından fikir almaktadırlar.

Söz konusu bu sürecin ardından üniversite hayatı başlıyor. Birçok öğrenci, yaşadıkları şehirden çok uzaklara eğitim hayatları için yolculuğa başlıyorlar. Yeni bir hayat, yeni bir ortam ve yeni bir sistem bekliyor öğrencileri. Hayatlarının önemli bir bölümünde devam edecek ve gelecekteki hayatlarını önemli ölçüde etkileyecek bu eğitim hayatı, kişiden kişiye göre farklı şekilde yansıyabilmektedir. Öğrencinin hassasiyetine göre bu sürece uyum sağlaması değişkenlik gösterebilmektedir.

Öğrencilerin yaşadığı temel sorunlardan biri olan utangaç ve çekingen olma hali özellikle üniversiteye yeni başlayan öğrencilerde sıkça görülebilmektedir. Üniversite öğrencilerinin çekingenlik problemi, yurt içinde ve yurt dışında birçok üniversitede araştırma konusu olmuştur. Araştırmanın amacı, öğrencilerin üniversitenin özellikle ilk senelerinde yaşadıkları bu çekingenlik ve utangaçlık durumunu ele alarak, bunun sebeplerini ortaya çıkarabilmektedir. Ortaya çıkan sebepler ışığında, öğrenciler için her türlü destek ve yardım oluşumlarına başlangıç yapabilmektir.

Birçok araştırmacının ortak kanısı, utangaçlık denilen kavramın bireyin iletişim gücünün zayıf ve öz benliğine karşı duyduğu güvensizlik olarak nitelendirilmektedir. Bu durumun yeterli ölçüde yardım ile giderilmemesi, bireyin ilerleyen dönemlerde yaşayabileceği olumsuzlukları da beraberinde getirdiği gözlemlenmiştir. Öğrencilerin mevcut potansiyellerini utangaçlık problemi nedeni ile ortaya çıkaramadıkları tespit edilmiştir.

Öğrencilerin yaşadığı problemlerden biri olan utangaçlık, göz ardı edilmemesi gereken ve çözümlenmesi gereken bir sosyal sorumluluktur bir bakıma. Birçok üniversitenin danışmanlık bölümleri konu üzerine araştırmalar yaparak çeşitli yardım girişimlerinde bulunmaktadır. Ankara Kız Yurdu Arina, bu problemi ve çözümünü kendi bünyesinde incelemeye almış nadir eğitim kurumları arasındadır. Yurt bünyesinde bulunan öğrenciler için her türlü imkanı sağlamayı amaç edinmiş Arina Kız Yurdu, özellikle kız öğrencilerin fazlaca yaşadığı utangaçlık problemini, Helpa Kişisel Gelişim Akademisinin yardımları çözüme kavuşturmayı hedeflemiştir. Öğrencilerimiz için başlatılan yaşam ve öğrenci koçluğu projesi, kız öğrencilerin yaşaması muhtemel problemleri ele alarak onlara destek sağlamaktadır.

Kadınların, hayatın önemli bir parçası ve temeli olduğu gerçeği ile yola çıkan Ankara Kız Yurdu Arina, gerek yurt hayatında gerekse de üniversite eğitiminde öğrencilerinin başarısını ilke edinmiş bir öğrenci yurdudur. Deneyimli ve güler yüzlü ekibi ile öğrencilerine her alanda hizmet sağlayabilecek niteliktedir. Yurt projelerinden biri olan sosyal sorumluluk projeleri, düzenlenen eğlence ve geziler Arina bünyesindeki öğrencilerin topluma kazandırılması yönündedir.

Yeni öğretim yılında Ankara’da üniversite hayatına başlayacak tüm öğrencilere başarılar diliyoruz. 

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu