Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Üniversiteler ve Bölgesel Etkileri

Üniversiteler ve Bölgesel Etkileri

Arina Ankara Kız Yurdu Üniversiteler ve Bölgesel Etkileri

Üniversiteler bilindiği üzere, birçok gencin gelecek için önemli adımlar attıkları ve kariyer anlamında kendilerini geliştirmeye çalışştıkları eğitim kurumlarıdır. Üniversite öğrencilerinin çoğu, normalde yaşadıkları şehirlerde okumak yerine farklı bir şehirde eğitim almayı tercih etmektedirler. Bu durum üniversitenin bulunduğu şehrin öğrenciyi, öğrencinin de bulunduğu şehri etki etmesine neden olmaktadır. Kültürel bir etkileşimin yanı sıra ekonomik ya da sosyal faaliyet anlamında da etkileşimler söz konusudur.

Üniversitelerin bulundukları bölgelerde, ekonomi ve sosyal hayata katkıları pek çok araştırmada yer almaktadır. Üniversite öğrencilerinin eğitim gördükleri süre boyunca, şehrin her imkanından faydalanmaları bölge halkının da ekonomik olarak kalkınmasını sağlamaktadır. Kentlerin ve üniversite bölgelerinin gelişim yönünde olmaları da bu durumdan kaynaklanmaktadır. Öğrencilerin kentle etkileşiminde en önemli unsurlardan biri de barınma için tercih ettikleri yerdir. Birçok öğrenci henüz geldikleri üniversitede barınma için, toplu yerleşkeleri tercih etmenin sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Fakat yapılan araştırmalar, öğrencilerin eğitim hayatları boyunca kaldıkları yurt ya da evlerin kent merkezinde olmasının faydalı olabileceği yönündedir.

Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda hem üniversitelere yakın hem de şehir merkezine yakın yurtlar ya da apartlar tercih sebebi olmaktadır. Birçok şehride üniversitelerin yerleşkeleri şehir merkezlerine uzak tutulurken, Ankara’da önemli üniversitler bir arada olabilecek bir bölgededir. Bunu göz önünde bulundurarak hayata geçirilen bir proje olan Ankara Arina Kız Yurdu, her yere yakın olmasının avantajlarını öğrencilerine sunmaktadır. Üniversite şehri olarak tabir edebileceğimiz Ankara’da ulaşım sıkıntısı yaşamadan derslere gidebilmek mümkündür. Şehir merkezinde olan öğrenci yurdu, kendi bünyesinde de öğrencileri için imkanlar sunmaktadır. Klasik öğrenci yurdu kavramının çok dışında bir anlayışla inşa edilen Arina, kız öğrencilerin kendilerini adeta evlerinde gibi hissetmelerini sağlamaktadır.

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu