Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu

Üniversiteli Kız Öğrencilerin Beslenme Bozuklukları

Üniversiteli Kız Öğrencilerin Beslenme Bozuklukları

Arina Ankara Kız Yurdu Üniversiteli Kız Öğrencilerin Beslenme Bozuklukları

Üniversite eğitimi alan kız öğrencilerin beslenme ve yaşam kalitelerini inceleyen birçok araştırma bulunmaktadır. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bulunan kız öğrencilerin, üniversite eğitimi için evlerinden ayrılmaları erkek öğrencilere oranla daha farklı ve olumsuz etkiler ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir.

Üniversite öğrencilerinin özellikle kız öğrencilerin, aileden ayrılma, ortam kargaşası ve sosyalleşme problemlerinin üstesinden gelme yöntemleri ve bu durumlara karşı fizyolojik ve psikolojik tepkilerinin erkek öğrencilere nazaran oldukça yoğun görüldüğü belirlenmiştir. Öğrencilerin tepkilerinin geleceklerini de olumsuz etkilediği gözlemlenen araştırmalarda özellikle kız üniversite öğrencilerinin destek alması konusunda çeşitli çalışmaların yapılabileceği belirtilmiştir.

Kız üniversite öğrencilerinde sık görülen olumsuzluklar; depresyon, kaygı durumu, davranış bozuklukları, içe dönük olma eğilimi, güvensizlik ve özellikle de beslenme bozuklukları şeklinde sıralanabilmektedir. Söz konusu bu olumsuzluklar bir biri ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilmekte ya da tekil olarak da görülebilmektedir. Araştırmacıların özellikle üzerinde durdukları konu beslenme bozukluklarıdır. Beslenme konusunda yaşanan olumsuzluklar, öğrencinin zihinsel ve fiziksel durumunu daha hızlı ve kötü şekilde etkileyebilmektedir.

Günümüzde medyanın kötü etkisi olarak ortaya çıkan zayıflama hastalığı da özellikle üniversite çağındaki kız öğrencileri etkileyen bir hastalık haline gelmiştir. Kız öğrencilerin, üniversite hayatına başlamaları ile ortam kaygısına kapılmaları ve arkadaş edinme süreçlerinin sancılı olması nedeni ile bu tarz psikolojik sorunlarla karşılaşabildikleri gözlemler arasında yer almaktadır.

Ankara Özel Kız Yurtları bünyesine katılmış olan Arina, söz konusu durumu detaylıca inceleyerek öğrencilerinin sağlıklı ve düzenli beslenmelerini sağlamıştır. Arina’nın bünyesinde bulunan özel lezzet ekibi ve diyetisyenlerden alınan menülerle, öğrencilerin istek ve talepleri göz önünde bulundurularak gerekli kalori ve enerjinin sağlanması hedeflenmiştir. Sağlıklı bireylerin sağlıklı ortamlarda yetişeceği inancı ile hareket eden Arina Kız Yurdu Ankara’da yeni öğretim yılında hizmete açıktır.

Tüm haklarımız saklıdır. © 2015 www.arinakizyurdu.com
Ziya Gökalp Caddesi Çaldıran Sok. No: 16 Kızılay - Çankaya / ANKARA
0312 431 15 25 | 0553 204 22 55

Arina | Ankara Kız Öğrenci Yurdu